kreacja
Moc Odkrywców


Jak przygotować popcorn przy pomocy telefonu?
         Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja?
         W jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela?
         Skąd się bierze ciepło w kaloryferze?
         Dlaczego TIE-fighery słychać w kosmicznej próżni?
         Ile waży średniowieczny miecz?

Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 12. edycję imprezy MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki, która zaplanowana jest na sobotę 11 czerwca 2022 r. od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny i wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

........................................................................................................................

Czekają na Was 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, prawdziwego symulatora lotu, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… Gości z odległej Galaktyki :)

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentować będą dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki a także projekty edukacyjne z robotyki.

Ponad 60 stanowisk i 300 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowują dla Was interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy.

Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji... od momentu gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej... Dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

Rozszerzamy panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką. W ramach tych dziedzin będzie można odwiedzić stoiska i laboratoria mobilne Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Po raz pierwszy w historii pikniku zaprosimy wszystkich do odwiedzin magicznego laboratorium najsłynniejszego naukowca świata baśni, nauczyciela samego Pana Kleksa – DrPajChiWo.

Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Zapraszamy na spotkanie z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką i ceramiką, gdzie samodzielnie można będzie zrobić nadruk na koszulce z użyciem tradycyjnej prasy graficznej czy zakręcić kołem garncarskim.

Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego zaprosi Was w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla ciekawych, gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych różnych typów i naciągów. Członkowie grupy chętnie też odpowiedzą na pytania odwiedzających, ku których uciesze planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców – Wiktora Niedzickiego (godz. 14.00) a także Fizyka nie tylko w… Gwiezdnych Wojnach – Pawła Pasterza i Małgorzaty Wilczak (godz. 17.00) – to wykłady popularnonaukowe, które odbędą się w Auli V1 budynku V Politechniki Rzeszowskiej (aby mieć zapewnione miejsce na widowni, najlepiej wcześniej wysłać zgłoszenie na adres: piknik@polimedia.pl).

Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit zaplanowano na godz. 13.00 i 15.00 w Auli V2.

Popularnonaukowy stand-up znanego youtubera Daniela Mitasa a także Pokazy wysokich napięć Teslacoil. Geodeci to Odkrywcy! - prezentacja Mariusza Meusa oraz Warsztaty Fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka w salach wykładowych budynku V Politechniki Rzeszowskiej.

MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki - niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa nauką a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko, uczeń, nauczyciel, rodzic. Bez względu na wiek.

Moc eksperymentów z chemii i fizyki

Moc techniki, technologii i robotyki

Moc wysokich napięć

Moc historii, kultury i sztuki

Moc wysokich napięć

A przy tym moc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
I niech MOC będzie z Wami!

........................................................................................................................

Organizator: POLIMEDIA, Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie Ars Scientia

Miło nam niezmiernie, że w głosowaniu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego – projektów na rok 2022 otrzymaliśmy prawie 1000 głosów Rzeszowian.

Dziękujemy!

Do zobaczenia 11 czerwca 2022 r.!

Więcej na https://www.facebook.com/dzienodkrywcow

www.mocodkrywcow.pl

 
Miasta Rzeszóws
PGNiGs
Województwa s
MOC ODKRYWCÓW - RPNiTs
Politechniczny Dom Kultury i Naukis
Rzeszów 80.90s
Dzień Odkrywcóws
ArsScientias
Experymentariums
Noc Odkrywców - Nocne Spotkania z Naukąs
Opowiadania antykwaryczes
Wirtualne laboratoriums
Radiolatoriums

Polimedia serwis | ul. Pułaskiego 3 (I piętro) | 35-011 Rzeszów | tel./fax 017 85 35 997 | e-mail: polimedia@polimedia.pl
zamknij